Типи огранювання та форм діамантів

 
Ограновування – мистецтво, що вимагає великого терпіння, граничної акуратності, відточеної майстерності. Тільки справжній майстер здатний побачити в уламку мінералу чудовий, блискучий самоцвіт. Ограновування - це те, чим відрізняється діамант від алмазу.
Природні самоцвіти мають не такий чудовий вигляд, як оброблені камені. Від обмеження на 100% залежить сяйво, пишнота діаманта. Не всі мінерали, що знаходять, обмежуються. Деякі з них містять занадто великий відсоток домішок і не потрапляють до категорії камінчиків, з яких можна виготовляти ювелірні вироби.
 
фото круглая форма огранки бриллианта
 

Як виходять діаманти? Трішки історії

 
Перші спроби обробити знайдені мінерали почали робити у Європі 14 столітті. До цього часу не знали, що таке ограновування каміння. Вважалося, що самоцвіти мають магічну силу і їх потрібно зберігати в первозданному вигляді. Але стали помічати, що якщо алмазну поверхню вирівняти, то самоцвіт сяє яскравіше, стає прозорим.
Найперші види огранювання каміння мали форму із загостреною вершиною. Алмази нагадували октаедр. Лише у 16 столітті почали обробляти грані способом Table Stone – обробка майданчиком, схожим на сучасний. Поруч із цим методом самоцвіти стали обдирати, шліфувати.
 
Поступово методика покращувалась, з'являлися невідомі форми діамантів. Самоцвіти ставали чудовими, що світяться і люди почали думати, що ограновування не тільки покращує зовнішній вигляд, але посилює магічні сили каміння.
З'явилися нові методи. Обмежувати почали додатково 4 грані з верхньої, нижньої сторони. Форми ограновування каміння теж ускладнювалися. Огранований алмаз ставав круглим. Наприкінці 17 століття гостроверха обробка вже не використовувалася.
 
У 15 столітті в Амстердамі, Антверпен часто зустрічалося огранювання у вигляді троянди. У 19 столітті винайшли метод, який назвали подвійна троянда. Саме так було опрацьовано знаменитого діаманта «Сансі». Форми ограновування діамантів змінювалися, граней ставало дедалі більше.
 
фото форма огранки бриллиантов
Окремо хочеться виділити спосіб "Мазаріні". Граней ставало більше, методика стала складнішою. У ті часи це було найдорожче ограновування діаманта. Подібні прикраси сяяли лише дуже багатих людях. Майстри ювеліри знаходили оригінальні способи, що надають коштовностям ще сильніше сяйво, красу.
Після відкриття бразильського алмазного родовища з'явилися нові форми ограновування алмазів у діаманти. У 19 столітті виникла нова унікальна методика, що дозволяє розкрити всю красу цих дивовижних самоцвітів.
 
Її не відразу прийняли, тому що при обробці доводилося забирати занадто товстий алмазний шар. Довго сперечалися, яке огранювання діаманта краще. Але результат перевершував усі інші методики. Коштовності сяяли невимовною красою.
 

Сучасні види ограновування алмазів у діаманти

 
Завдяки ограновуванні камінь починає сяяти, стає яскравим, чудовим. Важливо, щоб роботу робив досвідчений майстер. На вартість діаманта впливає розмір граней, положення, симетричність, полірування самоцвіту. Мінерали з одного родовища, оброблені різними ювелірами можуть мати різницю до 30% в ціні.
фото форма огранки алмаза в бриллиант
Найпоширеніший сучасний спосіб огранювання самоцвітів - комерційна обробка. Окрім неї, алмази обробляють фантазійним методом. Такі види ограновування дорогоцінних каменів складніші, ціна на них вища.
У обробці комерційної є різні форми діамантового ограновування, що впливають на ціну прикраси.
 

Розрізняють типи огранювання діамантів:

"А" - самоцвіти з ідеальними пропорціями, великими втратами при обробці. Дивно засяє при попаданні світла.
"Б" і "В" - можуть мати неточні пропорції, Діамант розтягнутий у довжину або ширину, не так гарно переливається, блищить.
Неточності огранювання може визначити лише досвідчений майстер. Кожен камінь супроводжується документом, де вказується вид алмазного огранювання.
Наприклад, діаманти типу «А» мають розмір майданчика по відношенню до діаметра у % від 55 до 63, висоту по відношенню до діаметра у % від 57 до 63, висоту рундиста по відношенню до діаметра у % - від 1 до 2,5
Сучасний метод ограновування винайшов у 1919 році Марсель Толковський. Його суть – світло, проходячи крізь верхню частину самоцвіту, відбивається від граней, розташованих унизу. Відбиваючись, промені білого кольору з'єднуються, стаючи веселкою. Цей метод узяли за основу. Крім способу Толковського, існують методи обробки Джонсона, Епплера, Реча, скандинавський спосіб.
 
Кількість граней діаманта може бути 57. Умовно їх ділять на частини: павільйон, рундист, корона із майданчиком.
 

Форми та види ограновування діамантів

 
Існують суворі правила до огранювання кожної частини, куту нахилу, розмірів. Класикою вважається кругла форма ограновування діамантів. Такий спосіб максимально розкриває відтінок каменю, він напрочуд сяє всіма кольорами веселки. З самоцвіту знімається зовнішній товстий шар. Вартість круглих діамантів найвища.
 
фото вид огранки бриллианта круглой формы
 
Крім стандартної алмазної обробки, існують некласичні методи:
1. Ступінчасте огранювання. Застосовується на квадратних діамантах. Грані роблять у вигляді трапеції або прямокутника, розташовують їх паралельно щодо рундиста. Наголошується чистота, відтінок каменю. Він стає прозорим.
 
2. Видозмінена обробка. Обмеження цього типу може бути різним. На 100% залежить від фантазії майстра.
 
3. Змішані види ограновування алмазів. Цей метод виник у середині 20 століття. При такому типі обмеження намагаються досягти чистоти, гри світла при ощадливій, делікатній обробці.
 
4. Діамант принцеса. Прямокутні грані роблять камінчик схожим на піраміду, повернуту основою вгору. Все сяйво світла у такому діаманті зосереджено всередині павільйону. Ювелірні прикраси із золота з діамантами подібного огранювання сліпуче сяють, зачаровують, мають дивовижну привабливість. Це за популярністю друга форма огранювання каміння дорогоцінного. Самоцвіти подібного типу коштують дешевше круглих діамантів, оскільки втрати сировини при обробці менше.
 
5. Човноподібна. Раніше такі діаманти називали Navette – невеликий човен. Король Франції Людовік 15 подарував подібний діамант маркізі де Помпадур. Він вважав, що конфігурація цієї дорогоцінної прикраси нагадує чарівну усмішку юної жінки і перейменував ограновування, назвавши його Маркіз. Такими камінчиками інкрустують витончені золоті прикраси. Сяючий діамант у поєднанні з благородним золотом виглядає чудово.
 
6. Грушоподібна форма ограновування діамантів (Груша). Поєднання класичної круглої обробки та огранювання «Маркіз». В результаті виходить дуже гарне огранювання у вигляді краплі.
 
7. Серце. Серцеподібне ограновування є досить складним навіть для досвідчених ювелірів. Вона делікатно маскує найбільші дефекти алмазів. Ідеальний варіант для романтичного подарунка, освідчення в коханні.
 
8. Ограновування овал. Виникла півстоліття тому. Дехто вважає її класичною. Овальні діаманти, при однаковій вазі з іншими камінцями, здаються більшими.
 
9. Радіант, Смарагд. Обмеження восьмикутної форми. При влученні світла яскраво спалахують, переливаються. Використовують тільки чисті камені без видимих дефектів. Після обробки колір діаманта стає лише кращим.
 
10. Триліант. Ексцентричне ограновування трикутної форми.
 
11. Ашер. Ограновування квадратної форми. Нагадує «принцесу», лише кути усічені. Має 58 граней. Є ще обробка 74 граней, яка називається «Ашер королівський». Такі діаманти в оправі із білого золота часто входять до чоловічих колекцій прикрас.
 
12. Кушон. Рундист у цій оригінальнім ограновуванні нагадує подушку. Усі чотири кути заокруглені. Грані – широкі, сторони – опуклі.
 
фото виды форм огранок бриллиантов кушон груша изумруд
Ювеліри майстри постійно шукають нові способи обробки дорогоцінних самоцвітів. З'являються оригінальні форми огранювання каміння в ювелірних виробах. Купити чудові діаманти відмінної якості в оправах із золота можна на сайті SilverLand.ua. Перегляньте наш каталог. Усі камені мають сертифікати якості. Швидка та дбайлива доставка в Україні. Розкажіть про нас своїм друзям у соцмережах.